азоо

Полк «Азов» — полк патрульної служби міліції особливого призначення (ППСМОП) МВС України, який базується у Маріуполі Донецької області (тимчасово базувався у Бердянську Запорізької області). Задіяний у Антитерористичній операції на півдні Донецької області, переважно в межах Приазов’я.

Батальйон «Азов», створений 4 травня 2014 року у Бердянську, як і інші батальйони патрульної служби міліції особливого призначення (БПСМОП) МВС на підставі рішення Міністерства внутрішніх справ України про формування спеціальних підрозділів міліції з охорони громадського порядку з залученням до них цивільних осіб та людей, які мають досвід військової служби або пройшли прискорений, двотижневий курс підготовки при МВС. Рішення про створення батальйону «Азов» було прийняте Олегом Ляшком, Ігорем Мосійчуком, Олександром Ярошенком та Ярославом Гончаром. При заснуваннi, його основу склали учасники двох громадських організацій — Автомайдан та «Патріот України» на базі Соціал-Національної Асамблеї. 20 травня 2014 р. було оголошено про набір бійців до батальйону.

За словами колишнього заступника командира батальйону Ярослава Гончара, до його складу ввійшли українські патріоти, які мають досвід військової служби, а також учасники Самооборони Майдану та Автомайдану. Український журналіст, блогер та громадський діяч Олена Білозерська відвідавши «Азов» зазначила:

«Патріот України» і СНА складають кістяк «Азову», але далеко не всі бійці батальйону — націоналісти. Людей з більш поміркованими поглядами не бентежить сусідство хлопців з витатуйованими рунами і написами типу «100% racist». А якщо, може, когось і бентежить, він у цьому не зізнається, бо в «Азові», не останньою мірою завдяки допомозі Олега Ляшка, є можливість воювати. Далеко не всім підрозділам так пощастило.

Згiдно з iнформацією заступника командира батальйону Ігоря Мосійчук на початок червня 2014 року в складi спецбатальйону перебували 20 іноземців: з Росії, кількох скандинавських країн, та один громадянин Італії.

23 червня 2014 року на Софійській площі у Києві на вірність Україні присягла третя рота спецбатальйону «Азов».

17 серпня 2014 року на площі поряд з Національним музеєм Історії України у Києві новобранці батальйону «Азов» з Донецької, Львівської, Київської та інших областей склали присягу на вірність народу України та вирушили у зону АТО на підкріплення до своїх співвітчизників.

26 жовтня 2014 року обраний народним депутатом України Андрій Білецький передає командування полком Ігорю Михайленку, також колишньому політв’язню.

11 листопада 2014 року Полк “Азов” переходить до складу Національної гвардії України, що дає можливість не тільки чисельно розширитись, але й утворити у його складі артилерійський та танковий підрозділи.

Лютий 2015 рік. Під командуванням відрядженого в зону АТО заступника голови комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони Андрія Білецького “Азов” здійснює єдиний вдалий контрнаступ українських військ впродовж всієї АТО: звільнені Широкіне, Лебединське, Комінтернове, Бердянське та Павлополь.

Березень – червень 2015 року. Полк “Азов” продовжує утримувати азовське узбережжя до Широкіного включно, з постійними боями стримуючи російських окупантів у Маріупольському напрямі.

У червні 2015 року розпочався процес розширення полку “Азов” до гвардійської бригади спеціального призначення.